Polskie Stowarzyszenie Fistballu

FISTBALL to sport, który można opisać jako wariację siatkówki i tenisa na trawiastym boisku. Dyscyplina ta nie jest jeszcze szerzej znana w Polsce, ale jesteśmy przekonani, że już wkrótce stanie się ona rozpoznawalna, a z czasem popularna. Dostrzegamy bowiem dynamiczny rozwój tej dyscypliny poza granicami, m.in. w Niemczech, Austrii i Szwajcarii, dlatego tak mocno wierzymy w jej potencjał również w naszym kraju. W związku z tym podjęliśmy decyzję o założeniu pierwszego w Polsce klubu w tej dyscyplinie – POLSKIEGO STOWARZYSZENIA FISTBALLU. Jest to inicjatywa osób, które w większości są nadal aktywnymi siatkarzami, a duża część z nas wiele lat grała w czołowych klubach siatkarskich, a nawet w kadrze Polski.

Nasz klub oficjalnie powstał w 2017 roku, jednak już rok wcześniej skompletowaliśmy nasz zespół i spróbowaliśmy swoich sił na dużej i prestiżowej imprezie jaką są niewątpliwie Mistrzostwa Europy.

Jesteśmy członkiem INTERNATIONAL FISTBALL ASSOCIATION - międzynarodowej federacji, która aktywnie działa od prawie 60 lat, a obecnie zrzesza aż 52 krajowe związki.

Konto bankowe do wpłat: 55 1020 1664 0000 3202 0549 9753

Polskie Stowarzyszenie Fistballu

TRENER

Trenerem kadry jest Austriak – Karl Rick, który jest mocnym punktem naszej drużyny. Posiada on ogromne doświadczenie, które jest nieocenione w przypadku budowania od podstaw naszego zespołu, a sam jego dorobek sportowy w fistballu jest imponujący:

• 45 występów w kadrze Austrii
  • 8 x mistrzostw Austrii
  • 1 x Puchar Świata
  • 1 x Mistrzostwo Europy w kadrze Austrii
  • 1 x Mistrzostwo Świata w kadrze Austrii
  • 3 x Zdobywca Pucharu w Lidze Mistrzów
  • 2 x Zwycięzca IFA Cup
  • 7 miejsce – Mistrzostwa Europy (jako trener Reprezentacji Polski)

Michał Paciakowski

„Prowadzenie reprezentacji Polski to dla mnie prawdziwe wyróżnienie. Cieszę się, że drużyna zaufała właśnie mi i mojemu doświadczeniu. Jestem przekonany, że wspólnymi siłami stworzymy solidną drużynę, która już wkrótce będzie mogła konkurować z najlepszymi zespołami w Europie, a może i na świecie.”

- KARL RICK, Trener Reprezentacji Polski w fistballu

Udział w Mistrzostwach Europy 2016

Mimo, że nasz klub dopiero stawia swoje pierwsze kroki, mieliśmy już okazję reprezentować nasz kraj na dużej, międzynarodowej imprezie, a dokładnie podczas Mistrzostwach Europy, rozgrywanych w ubiegłym roku w Grieskirchen. Nasza kadra zakończyła zmagania na siódmym miejscu. Odpadliśmy w ćwierćfinale po porażce z późniejszymi triumfatorami imprezy – Niemcami. Mistrzostwa te pokazały jednak, jak duży potencjał tkwi w polskim zespole. Zabrakło nam przede wszystkim czasu spędzonego na wspólnych treningach.

Więcej informacji na temat Mistrzostw Europy w Grieskirchen: www.fistballeuro2016.at

Fistball

Mecz o 7 miejsce
28.08.2016

Polska – Hiszpania 3:1

„Jako zespół bardzo cieszymy się, że dane nam było spróbować swoich sił w Grieskirchen, zwłaszcza że z dnia na dzień, z meczu na mecz grało nam się coraz lepiej. Tegoroczne mistrzostwa uznać można śmiało za bardzo profesjonalnie zorganizowany turniej. Nie zabrakło na nim ani wspaniałej zabawy, ani kibiców, ani pogody. Staraliśmy się grać najlepiej, jak tylko potrafimy. We wszystkie nasze spotkania wkładaliśmy naprawdę dużo serca – zależało nam na każdym punkcie, choć wiedzieliśmy dobrze, że będzie trudno wygrywać z rywalami. Były to dopiero nasze pierwsze zawody w ramach tej właśnie dyscypliny.”

- Robert Szczerbaniuk, Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Fistballu

THE WORLD GAMES 2017

O fistballu wielu Polaków będzie miało okazję usłyszeć już wkrótce, bo podczas The World Games (Igrzyska Sportów Nieolimpijskich) rozgrywanych w tym roku we Wrocławiu. Do faworytów igrzysk należą drużyny z Europy: Niemcy, Austria i Szwajcaria. Dzięki The World Games powstanie w Polsce pierwsze boisko do fistballu, co może znacząco  przyczynić się do rozwoju tej dyscypliny w naszym kraju.