O Fistballu

Historia dyscypliny

Fistball jest uznawany za jeden z najstarszych sportów na świecie - narodził się już w starożytnym Rzymie. Pierwsza wzmianka na jego temat miała miejsce w 240 roku, a zasady tej gry spisał Włoch Antonius Scaion w 1555 roku. Do Niemiec fistball zawitał w 1870 roku. Spodobał się na tyle, że 24 lata później spisane zostały obecnie obowiązujące zasady. Dzięki temu z roku na rok sport ten zyskiwał coraz większą popularność w innych krajach Europy i świata.


Zasady gry

Fistball jest sportem zespołowym, który może przypominać połączenie siatkówki i tenisa. W grze udział biorą dwie drużyny liczące po pięciu zawodników. Mecze rozgrywane są na trawiastym boisku o wymiarach 20×50 metrów, przedzielonym taśmą o wysokości 2 metrów, a gra się twardą skórzaną piłką o wadze 380 gramów. Co charakterystyczne dla siatkówki, piłkę odbija się pięścią, natomiast tak jak w tenisie, piłka raz może odbić się od podłoża między każdym z trzech dopuszczalnych zagrań. Zanim odbije się ponownie, trzeba ją już jednak zagrać do zawodnika z drużyny albo przebić na drugą stronę siatki do rywala. W zależności od poziomu rozgrywek gra toczy się od trzech do pięciu setów do 11 punktów. Obowiązuje zasada dwupunktowej przewagi na koniec seta. Set kończy się jednak definitywnie, kiedy jeden z zespołów zdobędzie 15 punktów.

Oficjalne zasady gry w fistball:


Fistball na świecie

Fistball jest bardzo popularnym sportem przede wszystkim w Niemczech, Szwajcarii czy Austrii. W tych krajach mają nie tylko trawiaste boiska do uprawniania tej dyscypliny, ale także pełnowymiarowe hale, z placem o wymiarach 20×50 metrów. Co ciekawe mistrza kraju wyłania się nawet w Namibii. Sport uprawiany jest także w  innych częściach świata, m.in. w Azji, Afryce, Australii i obu Amerykach.

Tymczasem w Polsce obecnie nie mamy ani jednego profesjonalnego boiska, przygotowanego specjalnie do rozgrywania meczów tej dyscypliny. Pierwsze powstanie we Wrocławiu z okazji The World Games 2017. Będzie ono zlokalizowane na Polach Marsowych w kompleksie Stadionu Olimpijskiego przy al. Ignacego Jana Paderewskiego 35.

„W Austrii, Szwajcarii, Niemczech, Włoszech, Brazylii czy Argentynie gra w fistball to już piękna tradycja. Najwyższy czas, by ten fistballowy potencjał rozrósł się również skutecznie w innych krajach świata.”

 

- Leszek Wróbel, Reprezentant Polski w fistballu


International Fistball Association (IFA)

Międzynarodowa Federacja Fistballu to organizacja powstała w 25 lipca 1960, zrzeszająca 52 krajowe związki. Jej siedziba znajduję się w Salsburgu (Austria). Od 1968 roku co cztery lata organizowane są Mistrzostwa Świata mężczyzn, a w 1994 roku w Buenos Aires po raz pierwszy na Mistrzostwach Świata wystąpiły reprezentacje kobiet. Niekwestionowanymi hegemonami są Niemcy, którzy zdobyli do tej pory 11 złotych medali. Triumfowali we wszystkich turniejach od 1968 do 1995 rok i również do nich należały również dwa ostatnie mistrzostwa.

Oficjalna strona International Fistball Association: www.ifa-fistball.com